Pomysłodawczyniami powstania ludowego zespołu były panie Anna Grzywacz oraz Elżbieta Czaplińska. Pierwszy publiczny występ Byle Babek odbył się w 1985 r., a pierwszy przegląd, w którym zespół wziął udział nazywał się „Rejonowy Przegląd Amatorskich Zespołów Artystycznych Wsi”, odbył się w Chełmnie i grupa zajęła w nim pierwsze miejsce.

Do stałego kalendarza występów zespołu należą Dni Seniora, pierwszy taki występ odbył się w 1987 r. W 1996 r. Byle Babki po raz pierwszy wyjechały do Tucholi na Międzynarodowy Konkurs Muzyki Myśliwskiej. Uczestniczyły także w wielu przeglądach w Toruniu, Wąbrzeźnie, Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu, Brodnicy, Nowym Mieście Lubawskim, Starym Polu, Ciechocinku, Kwidzynie, Rywałdzie i w wielu innych miejscowościach. Z wielu z nich wracały z pucharami.

W 2008 r. medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odznaczono pośmiertnie Annę Grzywacz. Odznaczenia otrzymały także: Elżbieta Czaplińska, Zofia Cybulska, Aleksandra Wiśniewska, Jadwiga Kleszczyńska i Krystyna Groszyk.

Byle Babki występują do dziś, uświetniając ważne imprezy gminne, takie jak dożynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki. W 2014 roku zespół zorganizował I Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej.
(MW / Fot. Pixabay / CC0)