Biskupiec stanowi lokalny ośrodek przemysłowy i wypoczynkowy. Rozwija się tu drobny przemysł poligraficzny, drzewny, odzieżowy oraz mięsny.
Główną atrakcją Biskupca jest neoromański kościół pod wezwaniem Karoliny Kózkówny, dawniej ewangelicki, wybudowany w latach 1842-1846. Wzorem dla kościoła, którego projektodawcą był Friedrich August Stüler, stała się Świątynia Pokoju w Poczdamie.

Kościół cechuje się półkolistym wystrojem drzwi i okien oraz dwuspadowym dachem. Z zewnątrz ozdobiony jest frezami z glazurowanej cegły. W 1892 roku został całkowicie odnowiony. II wojnę światową przetrwał bez uszkodzeń. Jego ostatnia renowacja odbyła się w 1994 roku.

Wieża ciśnień z kawiarenką
W Biskupcu znajduje się cmentarz komunalny z kwaterami wojennymi, mieszczący się przy ul. Cmentarnej. W jednej kwaterze leży siedmiu żołnierzy niemieckich, którzy zginęli w latach 1914-1915. Na drewnianych krzyżach znajdują się nazwiska poległych wraz z datami śmierci. W drugiej kwaterze pochowanych jest czterdziestu żołnierzy rosyjskich, którzy polegli 27 sierpnia 1914 r. Pomiędzy kwaterami znajduje się drewniany, prawosławny krzyż.

W Biskupcu warto również zobaczyć wieżę ciśnień z 1913 roku, znajdującą się przy wyjeździe z miasta do Bisztynka i Bartoszyc. Ma wysokość 38 metrów i była zbudowana w latach 1912-1913. Stanowi wspaniały punkt widokowy oraz kawiarenkę. Dobrze do niej wstąpić, żegnając to piękne miasto.

(fot. fotopolska via bildarchiv-ostpreussen.de)